Články

Jak nejlépe prodat byt bez realitky

Publikováno: 19.05.2023

Přemýšlíte o prodeji bytu? A rádi byste zkusili prodej sami bez součinnosti realitky? Čtěte tedy dál, mám pro Vás pár tipů.....

Jak nejlépe prodat byt bez realitky

Prodej bytu nebo domu každý z nás řeší pouze párkrát za život. Je to velmi zodpovědný a troufnu si říci i náročný proces, který nesmí nikdo podceňovat. Mnohdy je to největší finanční transakce, kterou člověk ve svém životě udělá. Nicméně za určitých okolností je možné si bezpečně prodat byt i sám, ale je to složitější. Poradím Vám, jak rychle prodat byt, dům či pozemek bez realitky.

Zde Vám popíši krok za krokem k úspěšnému prodeji bytu: 

 

Jak stanovit prodejní cenu bytu

Nejdůležitějším krokem v celém procesu je správně stanovit prodejní cenu bytu. Jednoduchým vodítkem je porovnání již nabízených bytů v dané lokalitě např. na Srealitách, Idnes realitách nebo Východočeských realitách, které jsou nejsledovanějšími realitními servery u nás. Porovnávejte podobný byt ve stejné dispoziční kategorii s těmi ostatními. Mějte na paměti, že pokud zvolíte cenu nízkou, můžete se připravit i o statisíce koruny. Pokud zvolíte prodejní cenu příliš vysokou, abyste měli možnost dávat slevy, nebudou Vám zájemci volat a může se stát, že se z Vašeho bytu na inzerci stane tzn. „ležák“. Pokud byste si i tak nevěděli se stanovením optimální prodejní ceny rady, obraťte se na znaleckou kancelář nebo vyhledejte ve svém okolí nejlepšího realitního makléře, který Vám jistě rád poradí.

Zde nabízím odkaz na své stránky, pokud byste nemohli najít vhodného realitního makléře: https://www.renatalexova.cz/

 

Poutané fotografie a text

Samotná příprava bytu před fotografováním je velmi důležitá. Je vhodné byt uklidit resp. vyklidit osobní věci tak, aby byt vypadal jak z televizního pořadu. Následně pořiďte hezké fotografie, které vložíte spolu s poutavým textem do inzerátu. V textu nezapomeňte na důležité informace o bytě (uveďte dispozici, výměru v m2, podlaží bytu, případná rekonstrukce, lokalita atd.). Takto vytvořený inzerát začněte publikovat na realitních servrech. Za ty nejnavštěvovanější si připlatíte (Sreality, Idnes reality, České reality). Pokud byste se chtěli inspirovat, mrkněte se na prezentaci bytu na prodej na mém webu https://www.renatalexova.cz/prodej-zdeneho-bytu-3-1-ve-vysokem-myte-17

 

Prohlídky bytu

Na jednotlivé prohlídky si vyčleňte dostatečně času. Jsou mezi námi i zvídaví zájemci, kteří chtějí znát veškeré podrobnosti a může se Vám stát, že každá prohlídka potrvá až hodinu. Dobrým pomocníkem, jak ušetřit čas při prohlídkách je, aby Vaši zájemci měli veškeré informace předem a to již z Vaší prezentace. V naší kanceláři se nám osvědčili vkládat do prezentace také virtuální prohlídky, což je virtuální prezentace nemovitosti pomocí 360°fotografií. Tudíž zájemci, kteří přijdou na prohlídky, již dopředu znají veškeré zákoutí bytu. Funguje to stejně jako třeba Google Street, procházíte bytem pomocí svého počítače. Pokud Vás zajímá, jak to vypadá, podívejte se na některou z mých prezentací https://www.renatalexova.cz/rekreacni-chata-se-zahradou-515-m2-16

 

Kupní smlouva a vklad do katastru nemovitostí

Pokud se Vám již podařilo sehnat svého zájemce o koupi bytu, je to skvělá zpráva pro obě dvě strany. Nyní se již musíte oba dva dohodnout na nejdůležitější části a tím je sepsání kupní smlouvy na prodej bytu a také sepsat návrh na vklad smlouvy do katastru nemovitostí. Jednoduché vzory kupní smlouvy najdete v dnešní době i na internetu, ale tuto možnost bych nepreferovala. Je důležité mít na míru ošetřeny v kupní smlouvě celý prodejní proces včetně finančních záležitostí tak, aby nebyla ani jedna strana poškozená. V této chvíli bych radila obrátit se na některého právníka nebo advokátní kancelář v okolí, který Vám tuto službu zajistí, avšak za nemalé finanční částky.

 

Těchto pár kroků je nejzásadnějších při prodeji bytu bez realitky. Nezapomeňte však také na další činnosti, které jsou zapotřebí při prodeji bytu a to zejména zajištění podle zákona Průkazu energetické náročnosti budovy, jednání s Vaším zájemcem a jeho bankou ohledně hypotečního úvěru, sepsání předávacího protokolu a následně přepis energií. Také pokud je Váš byt zatížen hypotékou, je nutné tuto informaci předat včas financující bance kupujícího. Také je dobré obrátit se na daňového poradce v případě, že by Vám hrozila povinnost daně z příjmu.

Nyní si kladete otázku: „Zvládnu prodej bytu bez realitky?“ Ano, pokud jste kreativní, máte určité vědomosti a právní znalosti a pokud máte dostatek času na prohlídky a vyjednávání se zájemci, kterých může být i několik desítek.

Zvažte všechna pro a proti a pokud má Váš čas velkou cenu nebo si netroufáte na některou z výše uvedených činností procesu, nebo chcete mít prodej bytu bez starostí, najděte ve svém okolí nejlepšího realitní makléře, který se Vám postará o kompletní proces prodeje, troufnu si říci, že i za vyšší cenu a rychleji, než prodej svépomocí. Možná právě také přemýšlíte, jak na prodej bytu nebo domu s hypotékou, ale i s tímto problémem Vám šikovný makléř pomůže bez problémů. Jak poznáte nejlepšího makléře? Podívejte se na jeho hodnocení (reference) na Googlu nebo Seznamu od ostatních kupujících a prodávajících a samozřejmě také na prezentaci nemovitostí, která Vám hodně napoví.

Ráda Vám ukáži, jak reagovali moji klienti, kterým jsem pomáhala s prodejem bytu nebo s prodejem domu. Podívejte se na Google reference: https://www.google.com/maps/place/Realitn%C3%AD+kancel%C3%A1%C5%99+POHODA/@49.9531997,16.1500033,17z/data=!4m8!3m7!1s0x470dc122796e57b7:0x936259bf67ec3edd!8m2!3d49.9531997!4d16.1525782!9m1!1b1!16s%2Fg%2F11j3sgsxpr

 

Přeji Vám úspěšný bezproblémový prodej!!

 

Autor: Renata Lexová

Práce realitního makléře je velmi zodpovědná práce, snažím se ji odvádět na profesionální úrovni, avšak vždy s úsměvem na tváři a lidským přístupem. Ke každému klientovi přistupuji individuálně dle jeho potřeb.

Prodej nemovitosti je důležitý krok v životě každého z nás, proto by to nikdo neměl podceňovat. Ani prodávající, ani makléř. Záleží mi na odvedení špičkové práce. Mojí největší odměnou po každém zrealizovaném prodeji jsou spokojení klienti, kteří mě dále doporučují svým známým.  V realitách pracuji již od roku 2011 a prodala jsem více než 250 nemovitostí.

Jsem tady pro Vás, abych Vám poradila a pomohla s prodejem či koupí nemovitosti.

Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, neváhejte mě kontaktovat, ráda se s Vámi sejdu. Osobně k Vám přijedu nebo zajdeme na kávu a probereme, jak co nejvýhodněji prodat Váš dům, byt, pozemek či komerční objekt.

Těším se na setkání s Vámi!

Renata LEXOVÁ

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb s tím souhlasíte. Rozumím